Разлика между версии на „Масова заблуда“

От Масови заблуди
Направо към навигацията Направо към търсенето
(last 2 revision(s) were spam)
(IKHEfwYzT)
Ред 1: Ред 1:
== Заблудите в обществото ==
http://www.studentbikeloans.com/life_insurance_quotes.html gulf life insurance >:-) http://www.sermonsinsong.org/auto_insurance_quotes.html affordable auto insurance foqal http://www.banningranchdefenders.org/life-insurance.html cheap life insurance jfyk
 
За повечето популярни теми в обществото циркулира доста информация. Добре е всичката да е вярна, но не винаги е така. Най-честите причини за невярна информация са:
 
* дори науката не знае всичко докрай
* остарели, доказано неверни възгледи още не са "изчистени" от обществото
 
Понякога обаче информация, за която с разумна сигурност се знае, че не е вярна, продължава да циркулира и да има своите поддръжници. Това е нормално - хората са различни, и между тях винаги има такива, които ще поддържат и неверни тези. Такива тези биват определяни като заблуди.
 
Най-честите причини хора да поддържат неверни тези са:
 
* тезата им носи вътрешно, душевно спокойствие, по някаква причина
* тезата е съвместима (понякога само в представите им) с други тези, в които те вярват
* имат психични особености (напр. трудно поклатими възгледи), които ги привързват към тезата
* имат психични отклонения, които им пречат да осъзнаят погрешността на тезата
* имат материална или друга изгода да подкрепят тезата
 
Всички тези причини могат да бъдат срещнати дори сред специалисти по темата, и да ги карат да подкрепят невярна теза. Това е причината ''на практика всяка популярна заблуда да има свои последователи, които формално се водят учени и специалисти по темата''.
 
Науката разполага с методи, които позволяват заблудите да бъдат разграничавани от истините. Някои застъпници на тези обаче не ги изоставят дори след като те са доказани като заблуди.
 
== Що е масова заблуда ==
 
При определени условия заблуди могат да получат масово разпространение, и в тях да вярват преобладаващата част от обществото. В такива случаи говорим за масови заблуди.
 
Масовостта на една заблуда не доказва вярността й. Преди няколкостотин години на практика всички хора са вярвали, че Слънцето се върти около Земята, и не са знаели за съществуването на кислорода - това не означава, че тогава Слънцето се е въртяло около Земята, или че хората не са дишали.  Съществуват научни методологии, чрез които верността на една теза може да бъде доказана или отхвърлена.
 
Масовостта на определени заблуди доказва единствено, че обществото е податливо на масови заблуди, и че е необходимо хората да бъдат обучавани на критичност и рационален скептицизъм. Съществуването на "научни" масови заблуди говори, че е необходимо хората (а и някои учени) да знаят за съществуването на научни методологии за доказване на вярност, и какво представляват тези методологии.
 
Някои масови заблуди могат да са особено упорити - изповядващите ги да не могат или да не искат да приемат рационални аргументи против тях. Такива масови заблуди биват наричани [[масова психоза|масови психози]].

Версия от 22:00, 9 декември 2010